Orzeski bieg uliczny

Bieganie zapewnia korzyści dla zdrowia.

Bieganie może przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego (podobnie jak oczywiście większość rodzajów ćwiczeń). Oto kilka informacji o tym, które mają konkretne linki do biegania:

 

Zwiększony poziom szczęścia i energii.

Badanie opublikowane w 2018 r. w czasopiśmie Acta Psychologica wykazało, że bieganie zaledwie od jednej do dwóch mil może poprawić nastrój i poziom energii oraz miało większy wpływ na uczestników niż medytacja, głęboki oddech, postępujące rozluźnienie mięśni lub obrazy z przewodnikiem
Lepsza pamięć, koncentracja.
Ponieważ bieganie powoduje uwalnianie substancji biochemicznych zwanych endokannabinoidami do krwiobiegu i mózgu, optymalizuje on pracę mózgu.

Lepsza funkcja oddechowa.

Oprócz korzyści dla zdrowia psychicznego, bieganie wiąże się z poprawą funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, ponieważ każdy z tych układów otrzymuje więcej tlenu i lepszy przepływ krwi.
Poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego.
Przegląd badań opublikowany w 2020 r. w British Journal of Sports Medicine wykazał, że zwiększone wskaźniki uczestnictwa w bieganiu, niezależnie od tego, jak często biegasz, wskazują na mniejsze ryzyko śmiertelności związanej z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Większa siła mięśni.

Chociaż bieganie niekoniecznie jest uważane za trening siłowy, mięśnie w dolnej części ciała, takie jak ścięgna podkolanowe, pośladki i czworogłowe, zdecydowanie stają się silniejsze podczas biegania.

Poprawiona gęstość kości.

Badanie opublikowane w 2021 r. w JBMR Plus dotyczyło sprinterów w wieku od 40 do 85 lat, oceniając ich gęstość kości za pomocą skanów wykonanych na początku badania i około 10 lat później. Strzałka w górę Ci, którzy biegali regularnie, utrzymywali siłę kości , a niektóre z czasem nawet poprawiły swoją gęstość, podczas gdy ci, którzy ograniczyli trening, zauważyli pogorszenie zdrowia kości.

Niższe ryzyko chorób przewlekłych.

Dzieje się tak dzięki temu, że bieganie jest powiązane z bardziej regulowanym ciśnieniem krwi, poziomem cukru we krwi i masą ciała. Jeśli osiągniesz zalecany poziom 150 minut tygodniowej aktywności fizycznej, zmniejszysz ryzyko niektórych nowotworów, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Dłuższe życie.

Według przeglądu badań opublikowanego w 2017 roku w Progress in Cardiovascular Diseases, badania sugerują, że biegacze mają od 25 do 40 procent mniejsze ryzyko przedwczesnej śmiertelności i żyją około trzy lata dłużej niż osoby niebiegające.
Nie musisz biegać codziennie.

Już samo rozpoczęcie 10-minutowego biegu kilka razy w tygodniu może przynieść korzyści zdrowotne. Powolne zwiększanie tej kwoty, o około 10 procent tygodniowo, może pomóc w znaczącym zwiększeniu korzyści, bez zwiększania ryzyka kontuzji.

bonusy bez depozytu bukmacher